Plavba lodí Nadačního fondu Evropská unie umění

20. července 2018 - zdroj tisková zpráva

Eliška Hašková Coolidge, Kristian Kodet, Vladimír a Adam Mišíkovi hosty prestižní plavby lodí Nadačního fondu Evropská unie umění

Bývalá asistentka amerických prezidentů a reprezentantka etikety Eliška Hašková Coolidge, malíři Kristian Kodet a Michaela Žemličková, hudebníci Vladimír Mišík, Adam Mišík s přítelkyní Dianou, režisér Radek Bajgar, herečka Hana Čížková, producent Petr Keller, zástupci krajanské organizace Společnost pro vědu a umění Lida Sandera a George Eichler, americký básník a přítel rodiny Havlů James Ragan, česko-americká publicistka oskarových kampaní Tatiana Detlofson, bubeník Halí Belí Zbyněk Veselý a další významní hosté se zúčastnili slavnostního večera Nadačního fondu Evropská unie umění. Fond před časem založila režisérka, scenáristka a producentka Pavlína Moskalyková.

Mezi stovkou hostů během večera pořádaného k příležitosti světového kongresu SVU v Praze nechyběli umělci, diplomaté, byznysmeni jak z české, tak i americké strany, kteří podpořili první setkání nadačního fondu EUAF s představiteli spolku Evropské unie umění na romantické plavbě na lodi Hamburk po řece Vltavě. V rámci akce režisérka a laureátka ceny EUU 2014 Pavlína Moskalyková předala dvě ocenění GOLDEN EUROPEA hudebníkovi, zpěvákovi a textaři Vladimíru Mišíkovi a americké podporovatelce české kultury v USA paní Lidě Sandera.

Foto: Jaroslav Hauer

"Cílem nadace je propojovat talent s každodenní životní realitou. Zaměřujeme se na talentované lidi z celé společnosti, kteří nemají potřebné ekonomické zázemí k tomu, aby se jejich talent plně rozvinul nebo projevil. Mnoho šikovných lidí (nejen mladých) potřebuje šanci a musí překonat překážku, na kterou nestačí; nebo nemají na poplatek na kurz nebo konkurz, který by třeba ovlivnil jejich život nebo karieru aspoň v začátku. Mnohdy stačí takzvaně málo, ale pro některé to může být životní výhra nebo aspoň pozitivní změna," popsala v krátkosti smysl nadace režisérka Pavlína Moskalyková, dcera slavného českého režiséra Antonína Moskalyka.

Sama se svěřila s tím, že nadaci chtěla založit už před lety, ale z časových důvodů nápad odložila. Zlomovým impulzem pro vytvoření nadace byl však její zážitek v rámci její dobročinná práce se skupinkou dětí z válečných oblastí. Talentované děti obou národností a stran konfliktu v Donbaské oblasti prodělávaly po hrůzných zážitcích terapii malováním a kreslením, a díky pražské charitativní aktivitě EUU se jejich obrazy i vydražily.

"Když jsem se jednoho čtrnáctiletých děcka zeptala, co si za těch svých 150 EUR získaných dražbou jeho obrazu koupí, čekala jsem, že řekne třeba dárky domů, barvy na malování, mobil, boty nebo oblečení a podobně. On po chvíli odpověděl: "Koupím dveře k bytu, kde bydlíme, protože jsme o ně při útoku před rokem přišli...," zavzpomínala ještě stále s dojetím prezidentka EUAF Pavlína Moskalyková.

Pavlína žije střídavě v Los Angeles a v Praze se svým manželem Mattem, hollywoodským agentem a partnerem agentury WME. Má dvě dcery, které bydlí ve státě New York. Vedle své každodenní práce producentky se už léta věnuje charitě. Poměrně často pořádá charitativní akce v SOHO house Los Angeles, v Beverly Hilton BH, někdy dokonce i u sebe v domě. Další z akcí bude říjnový charitativní PRAGUEFEST. Před týdnem Moskalyková obdržela v Senátu České republiky cenu SVU za podporu české kultury v zahraničí.

"Jsem velmi ráda, když můžu pomoci těm, kteří pomoc potřebují a nám to dává smysl. Každý z nás si v životě prochází těžkým obdobím, ale je důležité nezapomenout, kdo nám pomohl. Většinou to jsou ti lidé kolem nás, kterým kolikrát nevěnujeme pozornost. Dobré a talentované duše. A my bychom všichni měli vracet tuto nezištnou pomoc zpět, když můžeme. Každý jinak a jindy, ale v tom je to kouzlo. Můj velký dík patří všem, kdo se do našeho projektu zapojili a do budoucna ještě zapojí," podotkla režisérka, která je sama držitelkou ocenění Evropské unie umění za svou autorskou práci. "Můj zvláštní dík a úcta patří panu Vladimírovi Mišíkovi, který mi byl inspirací celý život," dodala Moskalyková.

Držiteli bronzové sošky, vytvořené slovenským sochařem Štefanem Pelikánem, je třeba módní návrhářka Blanka Matragi, dirigenti Petr Chromčák nebo operní pěvec Placido Domingo...

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum